Türkiye’nin, Ortopedi & Travmatoloji Uzmanı, Diz ve Kalça Protezi Doktoru…

Blog

Kalça Kireçlenmesi Nedir?

Kalça kireçlenmesinin tıbbi ismi Koksartroz’dur. Kalça eklemi diz ekleminden sonraki en büyük eklemimizdir. Orta ve ileri yaşlarda ki hastalarda kalça ağrılarının en önemli sebebi kalça eklemi kireçlenmesidir.

Kalça kireçlenmesinin sebebi 2 gruba ayrılır.Bildiğimiz nedenler şunlardır;
Romatizmal hastalıklar, eklem iltihabı, kalça çıkığı, travma, doğuştan kalça eklemi bozukluğu. Kalça kireçlenmesinin en belirgin belirtisi ağrı ve hareket kısıtlılığıdır. İlk belirti genellikle ağrıdır. daha sonra Hareket kısıtlığı görülür ve kireçlenme arttıkca ağrı da artmaya başlar. Zamanla hastalar günlük aktivite lerini yapmakta zorlanırlar. Kalça kireçlenmesi olduğu anlaşılan hastalara tedavi seçenekleri iki grup altında sınıflandırılabilir.
Birinci grupta ;ağrı kesiciler, kalça eklemine yönelik egzersiz programları ,fizik tedavi uygulamaları ve eklem içi enjeksiyon vardır.

İkinci grupta ise; hastalığın ilerlemiş dönemlerinde cerrahi seçenekler uygulanır. Bunlarda 2 ana gruba ayrılır.

1- Osteotomiler(kemik kesileri ile hasarlı kıkırdağın yerinin değiştirilerek yükten kurtarılması ameliyatı)
2-Kalça protezi ameliyatlarıdır. Bu hastalığın alt yapısında, büyük ihtimalle ailesel faktörler ön plandadır. Aşırı steroid kullanımı, doğuştan kalça displazileri, femur başı avasküler nekrozlar vs diğer sebepler olabilir.

Kalça Çıkığı Kimlerde Görülür?

Yaşlı, obez, kalçaya aşırı stres bindiren meslekler veya durumlar risk altındadır. Fakat her zaman bir risk faktörü olmayabilir veya kireçlenme herhangi bir sebep olmayabilir. Eğer kalçada ağrı ve kireçlenme düşünüyorsanız, doktorunuza en kısa zamanda görünmelisiniz.

19 Ağustos 2017 Genel , , ,
About

Leave a Reply