Türkiye’nin, Ortopedi & Travmatoloji Uzmanı, Diz ve Kalça Protezi Doktoru…

Blog

Kalça Kireçlenmesine Fizik Tedavi Nasıl Yapılır?

Kalça kireçlenmesi, hastaların öne doğru eğilme, oturma ve kalkma sırasında ağrı ve acı yaşamasına neden olur. Kalçadaki kireçlenmenin ilerlemesi durumunda, hastalara kalça protezi takılması gerekir. Erken dönemde ise kalça kireçlenmesi egzersizleri ile hareketi kolaylaştırmak ve ağrıyı azaltmak mümkün hale gelir.

kalça kireçlenme egzersizleri

Kalça Kireçlenmesi Egzersizleri

Kalça kireçlenmesi egzersizleri yapılırken hastaların dikkatli olması önemlidir. Kalça kireçlenmesi fizik tedavi için doktor tarafından önerilen hareketlerin dışına çıkılmamalıdır. Yanlış hareketler, eklemlerin zarar görmesine ve şiddetli acıya neden olabilir.

Kalça kireçlenme egzersizleri sert ve düz bir zemine uzanarak ya da ayakta durarak yapılabilir. Sert bir zeminde sırt üstü yatarak hastaların bacaklarını sırasıyla açması, ön ve arka baldır kaslarını çalıştırması önemlidir. Ayakta durarak yapılan egzersizlerde ise kalça üzerinde germe hareketi uygulanır.

Erken dönemdeki kalça kireçlenmesi için egzersiz programı doktor tarafından verilmelidir. Ayrıca önerilen egzersizleri hastaların fizik tedavi merkezinde doğru şekilde öğrenmesi oldukça önemlidir.

15 Mayıs 2018 Genel , ,
About Maksimum WEB

Leave a Reply